Güncel

Yarışmadan bir gece önce Büyükada Aya Nikola Plajı’nda ücretsiz olarak çadır kapı yapabilir veya kendi olanaklarınızla otel/pansiyon seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Kampta konaklayacak kişiler (yarışmacı veya misafirleri), kişisel kamp malzemelerini yanlarında getirmelidirler. Alanda duş ve tuvalet mevcuttur.

Önemli hatırlatma: Cumartesi gecesi alanda düğün organizasyonu olacaktır. Rahatsız olmamak için alanın uzak köşesinde kamp atılması uygundur.

Tüm yarışmacıların, kamp alanında yarışma öncesi teknik toplantıya katılmalıdırlar. Toplantı sonrası gelen takımlar yarışmaya alınmazlar. Yarışmacılara verilecek tüm malzemeler kayıt sırasında dağıtılacaktır.

Kampta, organizasyon tarafından yalnızca su, sıcak su ve çay karşılanacaktır. Çöp atığı olmaması için bardak verilmez, mutlaka yanınızda getirmelisiniz. Kamptaki büfede atıştırmalık veya köfte ekmek-meşrubat alabilirsiniz. Daha kapsamlı yemek için yanınızda getirmelisiniz.

macerada 03 770x300

8Q3A6909 350x622MACERA YARIŞI NEDİR?

Macera yarışı, farklı spor disiplinlerinin aynı yarış içerisinde toplandığı, doğal ortamlarda koşulan, kuralların, koşullara göre değişebildiği ve yarışçıların asıl amaçlarının öncelikle eğlenmek olduğu özgün bir etkinliktir.

Genellikle farklı branşlardaki doğa sporcuları ilgi gösterse de gelinen aşamada kendi sporcularını da yaratmıştır. Dağcılık, oryantiring, bisiklet, atletizm vs branşlarındaki sporcular hem kendilerini sınamak, hem başka branşlarda da aktivitede bulunmak ve asıl olarak bir macera yaşamak ve keyif almak için bu yarışmalara katılırlar. Macera yarışları, kondisyon, güç, dayanıklılık, motivasyon gibi unsurların yanında planlama, strateji, takım olma gibi sosyal yetileri de gerektirmektedir. Esas olan başkasıyla değil doğayla ve kendi sınırlarınla yarışmaktır.

triatlon 4Adalar, İstanbul’a keyifli bir deniz yolculuğuyla sadece yarım saatlik mesafede bulunan, gerek doğası gerekse de kültürel mirasıyla huzur dolu mekânlardır. İstanbul’un keşmekeşinden ve kaosundan bunalan insanların rahatlama biraz da olsa huzur bulma mekânlarıdır.

Adalar aynı zamanda doğada vakit geçirmeyi seven, sporcu olsun olmasın, herkese çok özel bir alternatif olarak yanı başımızda duruyor.

Bizler de bu yarışma vasıtasıyla İstanbullulara Adalar'ı yeniden tanıtmak, gerek doğa sporları için gerekse de sadece keyifli zaman geçirmek için yanı başımızdaki alternatif olduğunu bir kez daha göstermek amacındayız. Yüzme, koşu, bisiklet, treking, oryantiring, yelken, kano ve daha birçok doğa sporunu aynı mekânlarda yapabilir ve aynı zamanda Ada'nın insanları ve mimarisiyle o eşsiz havasını ciğerlerinize çekerek, yemeğinizi yiyip, çayınızı içebilirsiniz.

ORGANİZASYON

MacerAda, Adalar Belediyesi, Adalar Vakfı ve Heybeliada Su Sporları Kulübü tarafından, Adalar’daki su sporları kulüpleri (Büyükada Deniz Kulübü, Adalar Su Sporları Kulübü (ASSK), Burgaz Deniz Kulübü, Kınalıada Su Sporları Kulübü, Yıldırım Spor Kulübü) işbirliğiyle düzenlenmektedir.

 

ORTAKLIĞI İLE

adalar belediyesi adalar vakfi hssk

 

İŞBİRLİĞİ İLE

bdk assk ysk

 

ORGANİZASYONU İLE

İstanbul Orienteering Grubu

 Team Kronos

iog  team kronos 300x120

 

2019 SPONSORLARI

Magma

Adalar Rotary Kulübü

magma 2015 adalar rotary 300x

YARIŞMA HAKKINDA HATIRLATMALAR

8Q3A6895 350x623

 • MACERADA Yarışması için 18 yaşından gün almış olmak zorunluluğu vardır. Üst yaş sınırı yoktur.
 • Takımlar ikişer kişiden oluşur. Takım tasnifi 2 kategoride yapılacaktır.  a) Karma kategori (kadın+erkek veya kadın+kadın) ve b) Erkek kategori (erkek+erkek)
 • Takım üyeleri birbirinden 30 metreden fazla ayrılmamalı, tüm noktalara mutlaka birlikte ulaşmalıdır. Aksi halde takım kartı onaylanmaz. Herhangi bir nedenle bir üyesi müsabakayı bırakan takımın diğer üyesi isterse tasnif dışı olarak yarışmaya devam edebilir.
 • Tüm etkinlik Büyükada’ da olacaktır. Aya Nikola (Belediye Halk Plajı) Plajı’ nda başlayıp bitecek olan parkur, 6 saatlik yarışma süresi içerisinde, zorunlu olan tüm kontrol noktalarından (“Check Point” - CP) sırasıyla geçilerek tamamlanmalıdır.
 • Bir CP atlanarak, sonraki CP’ lere devam edilirse, vardığınız CP’ de takım kartınız onaylanmaz. Mutlaka bir önceki CP’ ye dönüp, sırasıyla sonraki noktalara gidilmelidir.
 • Her parkurun bir kapanış süresi olacaktır. Bu süreyi kaçıran takımlar, atlanan her CP için +30 dak ceza ile parkura devam edebilirler.
 • 6 saatlik yarışma süresi dolmadan, parkuru eksiksiz olarak en hızlı şekilde bitiren takım birinci olur. 6 saatlik sürede tüm noktaları tamamlayarak bitişe ulaşan bir takım olamamışsa, parkur süresi dolmadan, sırasıyla en fazla sayıda noktaya uğrayarak bitiş çizgisine ulaşan takım birinci sayılır. Yarışmayı tamamlayabilmenin ilk ve en önemli kralı 6 saatlik parkur süresini dolmadan bitiş çizgisine ulaşmaktır. Bu süre dolup da kronometre geri sayımı bittiğinde parkur kapanmıştır ve yarış dışı kalınır.
 • Tüm yarış boyunca numaralı takım forması en üstte olacak şekilde giyilecektir ve kask asla çıkartılamaz. Takımlar, organizasyonun vereceği, numaraları, önlükleri kart ve haritaları, yarışma boyunca belirtilecek şekilde taşımak zorundadır. Takım kartlarının onaylatılması, kartın, haritanın veya malzemelerin kaybolmaması takımın sorumluluğundadır. Zorunlu malzemeler, yarışma süresince sırt çantasında taşınacaktır. Müsabaka bitiminde malzeme kontrolü yapılacaktır. Eksik her malzeme için 15 dak. ceza süresi takım toplam süresine eklenecektir.

macerada 09 350x467

 • Parkurda yalnızca değişim (start-finiş) alanında su ikmali sağlanacaktır. Takımlar kendi su kaplarını taşımalıdır.
 • Parkur detayları yarışma öncesi teknik toplantıda iletilecektir.
 • Yarışma boyunca özel mülklere girilmesi yasaktır. Çevre duyarlılığıyla hareket edilmeli ve hiçbir çöp yere atılmamalıdır, Kontrol noktalarında (CP) var ise çöp kovalarına atılmalıdır. Çevreye verilecek herhangi bir zarar diskalifiye sebebidir.
 • Adada çok sayıda atlı fayton bulunmaktadır ve trafik açık olacaktır. Fayton güzergahında dikkatli olmalısınız.
 • Yarışma boyunca bataryaları tam dolu olarak cep telefonlarını su geçirmez bir kılıf içerisinde muhafaza edilmelidir. Cep telefonları yarışma boyunca acil bir durum olmadıkça kullanılmamalıdır.
 • Herhangi bir sebeple yarışmayı bırakan takımlar, organizasyona bilgi vermelidir.
 • GPS özelliği taşıyan saatler ve bisiklet odometre kullanımı serbesttir.
 • Hakem heyeti, gerekli gördüğü koşullarda, yarışmacıların sağlığı ve güvenliğini gözeterek takımları yarış dışı bırakabilirler.
 • Acil bir durumda, diğer yarışmacılara yardım edilmelidir, bunun bir eğlence olduğunu unutmayınız. Sağlık ve güvenlik en önemli kuraldır.
 • Takımların parkurlar arasında yarışma dışı ulaşım araçlarını kullanmaları yasaktır.
 • Kural ihlalleri direkt diskalifiye sebebidir.
 • Yarışma dışı tüm malzemelerinizi vestiyer çadırına bırakabilir, kıyafet değişimi için değişim alanındaki kabinleri kullanabilirsiniz.
 • Organizasyon komitesi, gerektiğinde parkurlarda değişiklik yapma veya iptal etme hakkına sahiptir.

MALZEMELER

A) YARIŞMA KİTİ İÇERİĞİ

Teknik toplantı öncesi kayıt masasında tüm takımlara aşağıdaki malzemeler verilir.

 • Numaralı yarışma yeleği
 • Harita ve yol notu ile takım kartı
 • Bisiklet plakası ve cırt bant
 • Takım vestiyer çantaları ve etiketi
 • Su etabı sal yapım malzemeleri

B) ZORUNLU MALZEMELER

Aşağıdaki malzemeler, her bir yarışmacı için zorunlu olarak yarışma süresince taşınmalıdır. Zorunlu malzemeler parkur boyunca görevli hakemler tarafından kontrol edilebilir!

Sürekli taşınacaklar Sürekli taşınacaklara ek 
Su etabı
için
Bisiklet etabı
için
Koşu etabı
için
Yarışma forması
(organizasyon verir)
Palet Ön amortisörlü dağ bisikleti Koşu ayakkabısı
Kask Su geçirmez torba
(çöp poşeti veya dry bag)
1 adet yedek iç lastik,
yama takımı ve pompa
 
Sırt çantası 2 metre yüzer ip
(çantayı bağlayıp çekmek için)
   
En az 1 lt su matarası veya torbası      
Düdük ve küçük ayna      
Bataryası tam doldurulmuş,
su geçirmez kılıf içerisinde cep telefonu
     
Islanmaz harita kabı      
Kurşun ve tükenmez kalem      
Pusula      
Takım için bir adet ilk yardım kiti:
10 cm’lik elastik bandaj,
steril solüsyon (baticon veya betadine vb)
ve steril gazlı bez, yara bandı
     

 

C) ÖNERİLEN YARDIMCI MALZEMELER

macerada 12 350x467

 • Güneş kremi
 • Güneş gözlüğü
 • Su geçirmez harita kılıfı
 • Reflektif kıyafet
 • Yağmurluk ve mevsime uygun kıyafet,
 • Yedek çorap, içlik ve t-shirt
 • Şapka ve bandana
 • Kol saati, bisiklet odometresi
 • Yarışma öncesi kamp için uyku tulumu, mat, çadır

osm buyukada sedefadasi 781x439

macerada 15 350x263

Yüzme: Yarışın ilk ayağıdır. Aya Nikola Plajında başlar ve biter. Parkur yaklaşık 500 metredir. Yarışma çantası, su geçirmez bir kılıf içerisinde (çöp torbası veya dry bag) ve bele bağlı olarak çekilerek parkur tamamlanacaktır. Ayak paleti kullanmak zorunludur. Bunun dışında yardımcı yüzme malzemesi kullanılamaz. Wetsuit kullanımı serbesttir. Her türlü mayo-kıyafet ile yüzülebilir. Toplam 2 CP bulunmaktadır.

Bisiklet: Yüzme parkuru bitiminde değişim noktasına ulaşan takımlar, bisiklet malzemelerini alarak, bisiklet parkuruna girerler. Bisiklet parkuru yaklaşık 15km uzunluktadır. Toprak ve asfalt yollarda geçmektedir. Toplam 4 CP bulunmaktadır.

Arazi koşusu: Şehir ve arazi karışımı olan yaklaşık 12km uzunluğunda bir parkurdur. Toplam 4 CP bulunmaktadır.

İp etabı: Arazi koşusu içerisinde devam ederken girilecek bir parkurdur. İp etabına ilk gelen ve kartını onaylatan takım, etaba önce gireceği için buraya hızlı gelmek önemlidir. Diğer takımlar, öndeki takımın parkuru bitirmesini beklemek zorundadırlar. Zaman kaybetmemek için stratejinizi buna göre yapmalısınız.

Su etabı: Verilecek malzemeler ile hızlıca bir sal yaparak kontrol noktasına gitmeli ve bileziklerinizi takarak geri gelmelisiniz. Yapılan sal hakemden onay alacak sağlamlıkta olmalıdır.

macerada 05 770x300

8Q3A6868 770x433

8Q3A6753 350x622MacerAda 2019 Programı

15 Eylül 2019 Pazar

09:00 - 09:30 Takım kitlerinin teslimi
09:45 - 10:00 Teknik toplantı

10:30 Yarışma başlangıcı
11:30 Yüzme parkuru kapanışı
13:30 Bisiklet etabı kapanışı
15:30 Koşu etabı kapanışı
16:30 Su etabı kapanışı

16:40 Sonuçların açıklanması
17:00 Ödül töreni ve kapanış

 

8Q3A6958 350x622

KAYIT PROSEDÜRÜ

Kayıtlar ve ödemeler kredi kartı ile “Alivex” kayıt sistemi üzerinden yapılmaktadır.

Kayıt formunu doldurup, ödemesini yaptıktan sonra isminiz katılımcı listesinde görünecektir. Yanlış girdiğiniz bir bilgi olursa e-posta göndererek düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.

Son kayıt tarihi “10 Eylül Salı” günüdür. Bu tarihten sonra veya etkinlik alanında kayıt alınmayacaktır. Kontenjan dolduğunda kayıtlar daha erken bir tarihte de kapanabilir.

Erken kayıt: 1 Ağustos – 30 Ağustos arası 350TL

Geç kayıt: 30 Ağustos -10 Eylül arası 450TL

ÖNEMLİ: Katılımcıların (iş, aile,sağlık vb.) herhangi bir nedenden ötürü etkinliklere katılamaması durumunda ücret iadesi yapılmaz. Kayıt ücretleri bir başka etkinliğe veya kişiye aktarılmaz. Takım üyelerinde değişiklik olacaksa e-posta ile bilgi verilmelidir.

 

Kayıt Ol

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Adalararası MacerAda Yarışları'ndan haberdar olmak için e-bültenimize abone olabilirsiniz...

2019 SPONSORLARI

magma 240x

islands rotary 240x