2015

6 Eylül 2015 tarihinde yapılan Adalararası MacerAda Yarışlarının sonuçları açıklandı. Birinciliği KERTENKELELER (Doruk BALKAN, Ercan Arslan), ikinciliği COMBAT DIVER (Mahmut YAVUZ, Koray Açar), üçüncülüğü ise ODTÜ ORIENTEERING ve NAVİGASYON TAKIMI (Deniz İREN, Emra Ayar) aldı. Tüm katılımcıları kutluyoruz.

Detaylı sonuçları buradan indirebilirsiniz...

MacerAda 2015 kayıtları 30 Ağustos 2015 tarihinde bitti. Kesinleşen takım ve katılımcı listesini aşağıda bulabilirsiniz...

Takım No Takım Adı Katılımcı Adı
1 COMBAT DIVER Mahmut YAVUZ
Uğur SANCAKTEPE
2 ADAVAN Halim BULUTOĞLU
Pınar SATIOĞLU
3 İTÜ ORIENTEERING Ezgi BAŞTÜRK
Taner AKSOYLU
4 UÇAN KELEBEKLER Denizhan DAĞDELEN
Umut GÖZEN
5 GENÇLİK Pelin ÇELİK
Osman ZENGİN
6 DARK SHADOW Emre SOBACI
Alişan KAYABÖLEN
7 BEES'S BALLS Yalın ALAKUŞ
Mert SUGÜR
8 BREMEN MIZIKACILARI-1 Sibel Berna ÇANKAYA
Fatih BAY
9 BREMEN MIZIKACILARI-2 Dinçer KOCALAR
İnanç VATANSEVER
10 BREMEN MIZIKACILARI-3 Kemal ARMAĞAN
Oktay SAYAR
11 BREMEN MIZIKACILARI-4 Serra BOZARSLAN
Vildan MUTLU
12 KERTENKELELER Doruk BALKAN
Ercan ARSLAN
13 COOL KIDS Kübra Ece YİĞİT
Yunus Emre DEMİR
14 #DİRENADALAR Nilhan YÜKSEL
Ulaş ÖNOL
15 FORESTANBUL Özer AKÇINAR
Onur TOPÇU
16 MOMS POWER Pınar BAŞOL
Gonca ÜNAL
17 #DİRENRİVA Özcan YÜKSEK
Esra TAŞÇI
18 ATLETICO FANİLA Murat EKİCİ
Vural KURT
19 GILEAD Akın KÖSE
Çağatay ÇELİK
20 RAID Bülent ŞAHİN
Kadri KOCAER
21 DEDEYE SAHİP ÇIKALIM Sevan ELBE
Can BAHTİYAR
22 4X4 Levent VAR
Gökhan CİNGİ
23 WOUNDED KNEE İlkyaz YASAL
İsmet YASAL
24 KURALSIZLAR Şengül ÜZEN
Remzi EKŞİ
25 YILDÖNÜMÜ Çağrı ÖZPİDECİLER
Ali Rıza ÖZKAN
26 ODTÜ ORIENTEERING ve NAVİGASYON TAKIMI Deniz İREN
Emre AYAR
27 CARPE DIEM Serkan BAYBUĞA
Turan AKDEMİR
28 KANTARON Özay CÖDEL
Tolga LEBLECİLER
29 50+ Alptekin Abdullah DERİNKÖK
Hüsnü Cihangir YURDOĞLU
30 YÜZMEMANIA Ozan BAYRAM
Taha ENGİN
31 ÇAPRAZLAR Özgür ÇAPRAZ
Ayşe ÇAPRAZ
32 ZÜLKARLAR Hakan ÇALIŞKAN
Ayhan ÇALIŞKAN
33 TIRT 28 İKİ Salih Şenol DEMİREL
Evren YAZICI
34 NUHOĞLU TEAM Kaan NUHOĞLU
Yunus AYDAR

macerada afis 350xMacerada 2015 hazırlıkları hız kazandı.

İlk iki yıl Burgazadası'nda başlayıp, Heybeliada'da tamamlanan yarışta bu yıl değişiklik yapıldı.

2013 ve 2014 yıllarında yarışmanın yüzme etabı Burgazadası'nda başlamış ve Heybeliada'ya yüzülmüştü. Yarışmanın bisiklet ve oryantiring etapları ise Heybeliada'da koşulmuştu.

6 Eylül 2015 tarihinde yapılacak Macerada yarışlarının yüzme etabı Heybeliada önlerinde başlayacak ve Büyükada'ya yüzülecek. Yarışmanın bisiklet ve oryantiring etapları, Büyükada'da koşulacak.

Böylelikle, ilk iki yıl yarışmaya katılmış olan macera tutkunları, bu defa yepyeni bir parkurla ve yeni sürprizler, zorluklarla baş etmek zorunda kalacaklar.

Maltepe Park AVM, Salcano ve Magma Dergisi sponsorluğunda yapılacak yarışı, Dağ Keçisi ve İstanbul Orienteering Grubu teknik olarak organize ediyor. Yarışmayı kazanan ilk üç takıma Salcano’dan bisiklet ve Magma Dergisi’nden yıllık abonelik hediye edilecek. Adalar İlköğretim okullarında okuyan 157 öğrenci ise kendileri için oluşturulan özel etapta macera dolu anlar yaşayacak.

Yarışmanın kayıtları uzatıldı

Kontenjanı 50'den 75 takıma çıkarılan 2015 yarışlarında kayıtlar takım başına 200 TL... Daha önce 25 Ağustos 2015 olarak belirlenen son kayıt tarihi talep üzerine 30 Ağustos 2015'e ötelendi.

Yarışmada ilk üçe girecek altı yarışmacıya:

 • Salcano'dan bisiklet...
 • Kaan Yüzme'nin hazırladığı hediye paketi...
 • Exuma'dan hediye paketi...
 • Türkiye'nin uluslararası ilk ultramaratoncusu Bakiye Duran'ın "Cesaret Yalnızdır" adlı imzalı kitabı...

hediye edilecektir.

Yarışma sırasında Magma Dergisi ve Bakiye Duran da bizimle olacak...

 

1. Nasıl kayıt olabilirim?
İnternet sitemizin “Kayıt” bölümüne girip, gerekli adımları izleyerek kayıt yaptırabilirsiniz. Tüm başvurular online olarak alınacaktır.

2. Organizasyon tarafından verilecek malzemeler nelerdir?
Organizasyon tarafından harita, takım numaraları verilecektir.

3. Yarışmaya gelirken neler getirmeliyim?
Bisiklet ve bisiklet kaskı
Mayo, yüzme şortu, bikini
Yüzücü gözlüğü
Koşu ayakkabısı
Spor kıyafetleri
Kendine yetecek kadar (en az 1 lt) su, atıştırmalık gıda
Her bir takım için yeterli ilk yardım çantası
Düdük
Bataryası tam doldurulmuş su geçirmez kılıf içerisinde cep telefonu
Sırt Çantası

4. Parkurlar işaretli mi?
Yarışma Check Pointlerden (CP, KONTROL NOKTASI) oluşmaktadır. Yarışmacılar, kendilerine verilen harita üzerinde işaretlenmiş CP’lere sırasıyla uğrayarak yarışmayı koşarlar. CP noktaları dışında bir rota verilmemektedir. Takımlar, kendi stratejileri doğrultusunda rotalarını tayin edeceklerdir.

5. Yüzme etabında can yeleği verilecek mi?
Yüzme etabında can yeleği verilmeyecektir. Yüzme etabı boyunca, sertifikalı cankurtaranlar zodiac botlarla güvenliği sağlayacaktır.

6. Konaklama ve yemek nasıl sağlanacak?
Cumartesi akşamı giriş yapıldıktan sonra Heybeliada Kızılay Kampı’nda konaklama sağlanacaktır. 4, 6, 8 kişilik odalarda konaklama yapılacaktır. Kızılay Kampı’nda sabah kahvaltısı organizasyon tarafından sağlanacaktır.

7. Yarışma etapları boyunca su ve yiyecek verilecek mi?
Büyükada’nın iki noktasında su istasyonları bulunacaktır. Bu noktalar harita üzerinde belirtilecektir.

8. Etaplar üzerinde tuvalet ihtiyacı nasıl karşılanacak?
Yarışma boyunca ekstra bir tuvalet kurulmayacaktır. Yol üzerindeki mekanlarda tuvalet ihtiyacı giderilebilir.

9. Yüzme etabında malzemelerimizi ne yapacağız?
Yarışma günü sabahı, yarışmacıların bisikletleri ve çantaları organizasyon tarafından alınacak ve yarışmacılar yüzme kıyafetleri ile Burgazada’ya götürülecektir. Yarışmacıların çantaları ve bisikletleri Büyükada’da karaya çıkacakları noktada onları bekliyor olacak.

10. Yüzme etabı sonunda kıyafet değiştirmek için bir alan olacak mı?
Yarışmacıların karaya çıktıkları noktada birkaç kabin olacaktır. Bu kabinleri “önce gelen girer” ilkesi ile kullanabilirsiniz. Yarışmacılar isterse kıyafetlerini değiştirmeden devam edebilirler.

 

triatlon 4MacerAda macera yarışı 6 Eylül Pazar günü koşulacaktır.

Yarışmacılar, 5 Eylül 2015 Cumartesi günü saat 15.00’dan itibaren Büyükada iskelede kurulacak olan kayıt standında kayıtlarını yapabilir, malzemelerini teslim alıp, zorunlu malzemelerinin kontrolunu yaptırabilir. Yarışmacıların 5 Eylül cumartesi günü, en geç saat 18.00’a kadar gelmeleri gerekmektedir.

Serbest yemek saatinden sonra tüm yarışmacılar kortej halinde saat 19:30 'da Büyükada iskeleden bisiklet teslim noktası olan Nizam koyuna bisikletlerle hareket edecekler ve bisiklet tesliminden sonra özel bir tekne ile Nizam koyundan saat 20:30'da  Heybeliada Kızılay Kampına geçilecektir. Yarışmacıların katılımı zorunlu olan yarış brifingi  21:00 - 22:00 saatleri arasında yapılacaktır. Brifing sırasında Kızılay kampda su, çay ikramı olacaktır. Çevre kirliliği açısından yarış esnasında yarışcılara ve hakemlere bardak verilmeyecektir. Kamp ve yarış sırasında bardak bulundurmanız mecburidir.

5 Eylül cumartesi gecesi tüm yarışmacı dostlarımızla birlikte Heybeliada Kızılay Kampı’nda konaklayacağız. Dileyen yarışmacılarımız brifinge katılmak şartıyla ve kendi imkanlarıyla Heybeliada’da başka konaklama yerlerinde de kalabilirler. Tüm yarışmacıların akşam verilecek olan brifinge katılımları zorunludur. Brifing sonrası gelen hiçbir yarışmacı yarışmaya alınmayacaktır.

Kızılay Gençlik Kampı'nda verilecek  sabah kahvaltısı organizasyon tarafından karşılanacaktır. Kızılay Gençlik Kampında tüm yarışmacılar için yatak mevcuttur. Yataklar 8'li ,6'lı ve 4'lü odalarda ranza şeklindedir. Odalarda duş ve tuvalet mevcuttur. Kayıt yapan yarışmacıları odalarına Kızılay Kamp Yönetimi yerleştirecektir. Odaların önceden rezervasyonu mümkün değildir. Kamp alanında büyük boy çadırlar da mevcuttur. Dileyen yarışmcılar uyku tulumu ve matlarını getirerek büyük çadırlarda  yatabilirler.

6 Eylül sabahı saat 07:00 'de tüm yarışmacı arkadaşlarımızla beraber, yarışmanın başlayacağı Büyükada'ya motorla hareket edeceğiz. Malzemeleri kıyıya teslim ettikten sonra tekne yüzme etabının başlayacağı yere geri dönülecek ve yüzme etabı başlayacak. Yüzme etabı Büyükada Nizam koyunda sonlanacak. Bisiklet ve çantalar yüzme çıkış noktasında yarışcılara teslim edilecek. Yüzme etabı sonrasında bisiklet ve orientering etabı başlayacak. Kamp alanında gerekli olan fazla malzeme yarışcı tarafından numaralı poşetlere yerleştirilerek yüzme etabı öncesi organizasyona teslim edilecek, bu eşyalar organizasyon tarafından finish noktasında yarışmacılara teslim edilecektir.

PROGRAM AKIŞI

5 Eylül Cumartesi

 • 15:00 - 18:00  Büyükada İskelede yarışmacı girişi ve kayıt başlangıcı
 • 18:00 - 19:30  Serbest yemek saati (Yarışcılarımız Büyükada'da kendi imkanlarıyla akşam yemeklerini yiyecekler)
 • 19:30 - 20:30 Tüm yarışmacıların bisikletlerle kortej olarak bisiklet teslim noktası olan Nizam koyuna  bisikletlerle gitmesi, özel tekne ile Nizam koyundan Heybeliada Kızılay Kamp alanına topluca geçiş.
 • 21:00 – 22:00 Heybeliada Kızılay Kampında Brifing (katılım zorunludur)
 • 22:00 İstirahata Çekilme

6 Eylül Pazar

 • 06:00 – 07:00 Kahvaltı
 • 07:30 Tekneyle Heybeliada Çam Limanı'ndan Büyükada Nizam koyuna geçiş 
 • 08:00 Yarışma Startı
 • 13:00 Yarışma Bitiş Saati (yarışmacıların en geç bu saatte finish noktasında olması zorunludur)
 • 13:30 - 15:00 Büyükada 125. Yıl  Atatürk İ.ÖO ve Büyükada Şehit Murat Yüksel İ.Ö.O öğrencilerinin özel parkurda koşu yarışı
 • 15:00 Ödül Töreni ve Kapanış

 

adalar triatlon 525x441Adalararası MACERADA yarışları, İstanbul Adaları’nda ilk olarak 2013'de düzenlenen macera yarışıdır.

MACERADA yüzme, bisiklet ve oryantiring parkurlarından ve bonus etaplardan oluşmaktadır.

2015 yarışma tarihi 6 Eylül Pazar’dır. 2015 yarışmasının koşulları yayınlanmıştır, detaylı program yakında belli olacaktır.

 

 

kamp konaklamaYarışmadan bir gece önce tüm yarışmacı dostlarımızla birlikte Heybeliada Kızılay Kampı’nda konaklayacağız. Dileyen yarışmacılarımız brifinge katılmak şartıyla ve kendi imkanlarıyla Heybeliada’da başka konaklama yerlerinde de kalabilirler. Tüm yarışmacıların akşam verilecek olan brifinge katılımları zorunludur. Brifing sonrası gelen hiçbir yarışmacı yarışmaya alınmayacaktır. Yarışmacılara verilecek tüm malzemeler kayıt sırasında dağıtılacaktır.

Kızılay Gençlik Kampı'nda verilecek olan sabah kahvaltısı organizasyon tarafından karşılanacaktır. Kızılay Gençlik Kampında tüm yarışmacılar için yatak mevcuttur .Yataklar 8'li ,6'lı ve4'lü odalarda ranza şeklindedir.Odalarda duş ve tuvalet mevcuttur.Kayıt yapan yarışmacıları odalarına Kızılay Kamp Yönetimi yerleştirecektir.Odaların önceden rezervasyonu mümkün değildir.Kamp alanında büyük boy çadırlar da mevcuttur. Dileyen yarışmcılar uyku tulumu ve matlarını getirerek büyük çadırlarda yatabilirler.

Yarışma sabahı saat 07 15 'de tüm yarışmacı arkadaşlarımızla beraber, yarışmanın başlayacağı noktaya motorla hareket edeceğiz.

macerada 03 770x300

KAYIT

 • macerada 19 350x262Katılım için Takım Kayıt Formu’nu (PDF, Word Dokümanı) doldurunuz. Sorularınız için gerekli açıklamalar ilgili bölümlerde bulunmaktadır. Zorunlu bölümleri tamamlanmamış kayıt formlarının kabul edilmeyeceğini unutmayınız.
 • Katılım bedelini hesaba havale ediniz ve dekontu katılım formu ile gönderiniz. Takım katılım bedeli 200.- TL’dir. Kayıtlar için 25 Ağustos 2015 olarak belirlenen son başvuru tarihi 30 Ağustos 2015'e uzatılmıştır.
 • Formları ve dekontu Word dosyasını doldurarak / tarayarak Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. e-posta adresine gönderiniz.
 • Yarışmaya katılım için zorunlu olan belgeler arasında bulunan Sorumluluk Kabul Formu yarışma günü, organizasyon masasında her takımı oluşturan yarışmacılar tarafından imzalanacaktır. Önceden gönderilmesi istenmemektedir.
 • Yarışma 50 takım ile sınırlıdır. Kontenjanın dolması durumunda organizasyon katılımı sonlandırma hakkına sahiptir. Bu nedenle katılım için son günlerin beklenmemesi önerilir. Yarış günü kayıt masasında hiç bir koşulda yeni kayıt alınmayacaktır!

ÖDEME

macerada 11 350x467Ödemeler Kredi Kartı, EFT veya havale ile aşağıdaki hesaba yapılacaktır.

Adalar Vakfi İktisadi İşletmesi
MACERADA Kayıt Hesabı
İş Bankasi, 1041-0915909
IBAN: TR410006400000110410915909

İptal Koşulları

Yarışa katılımdan herhangi bir sebeple vazgeçildiği takdirde şu iade koşulları uygulanır:

 • Yarış gününden 60 gün önce vazgeçilirse yarış ücretinin %70i,
 • Yarış gününden 30 gün önce vazgeçilirse yarış ücretinin %50si iade edilir.
 • Yarış gününe 30 günden az zaman kala iptallerde kayıt ücreti iade edilmez.

Değişiklik Koşulları

Takımı oluşturan kişilerin değişmesi durumunda bu değişikliğin yarışma günü organizasyon masasına beyanı zorunludur.

ÖN ŞARTLAR

MACERADA Yarışması için 18 yaşından gün almış olmak zorunluluğu vardır. Üst yaş sınırı yoktur.

macerada 01 770x300

TAKIMLAR VE KATILIM

macerada 16 350x197

 • Yarışmaya ikişer kişilik takımlar katılacaktır.
 • Takımlar, kurumsal kimlikleriyle katılabileceği gibi sporcuların kendi oluşturdukları takımlarla da katılabileceklerdir.
 • Katılımcı olabilme yaşı en az 18’dir. Üst yaş sınırı bulunmamaktadır.
 • Takımlarda cinsiyet sınırlaması yoktur.
 • Takımlara organizasyon tarafından takım numarası verilecektir. Takımlar, organizasyonun vereceği takım numaralarınıbu numaraları yarışma boyunca görünür bir şekilde bisikletlerinde ve kendi üzerlerinde görünür bir şekilde taşımak zorundadır. Yarışmacılara verilecek bisikletlerde ve diğer malzemelerde de takım numarası bulunacaktır.zorundadırlar. Bu numaraların çıkartılmasından  ya da kaybolmasından takımlar sorumludur.
 • Takım üyeleri, yarışma boyunca birlikte hareket etmek zorundadır. Takım üyeleri arasındaki mesafe 30 m’yi aşamaz.

MALZEME VE EKİPMANLAR

macerada 09 350x467

 • Yarışma boyunca kullanılacak harita organizasyon tarafından sağlanacak olup başka haritalar kullanılamayacaktır.
 • Yarışmacılar kendi bisikletlerini ve bisiklet kasklarını kendileri temin edecektir.
 • Yarışmacılar istedikleri takdirde kendi pusulalarını kullanabilirler.
 • Yarışmacıların bulundurması gereken zorunlu ekipmanlar yarışmanın resmi internet sitesinde, ilgili bölümde ayrıca ilan edilmiştir.
 • Takımlar, yanlarında organizasyonun zorunlu tuttuğu malzemeleri taşımak zorundadırlar.
 • Takımlardaki yarışmacılardan biri, yarışmayı bırakırsa yerine başka biri alınamaz ve takım yarışı bırakmış kabul edilir.
 • Takımlar destek ekibi kullanamazlar.
 • Takımların, parkurlar arasında yarışma dışı ulaşım araçlarını kullanmaları yasaktır ve diskalifiye sebebidir.

DİĞER KURALLAR VE UYARILAR

macerada 07 350x466

 • Yarışma etapları denizde, asfaltta ve toprak yollarda koşulacaktır.
 • Yarışma boyunca özel mülklere girilmesi yasaktır.
 • Yarışma boyunca çevre duyarlılığıyla hareket edilmeli ve hiçbir çöp yere atılmamalı, CP’lerdeki çöp kovalarına atılmalıdır. Çevreye verilecek herhangi bir zarar diskalifiye sebebidir.
 • Bazı CP’lerde su ikamesi organizasyon tarafından sağlanacaktır.
 • Adalar ilçesinde yaşayan sokak hayvanları bulunmaktadır. Sokak hayvanları Hayvan Koruma Gönüllüleri tarafından takip edilmekte olup aşıları tamdır.
 • Yarışma boyunca tüm yarışmacıların, bataryaları tam dolu olarak cep telefonlarını su geçirmez bir kılıf içerisinde yanlarında bulundurmaları zorunludur. Acil durumlarda bu telefonlar üzerinden iletişim sağlanacaktır. Akıllı telefon, harita veya gps özelliği taşıyan telefonları kullanmak yasaktır.
 • Herhangi bir sebeple yarışmayı bırakan takımların, organizasyona bilgi vermeleri zorunludur.
 • Yarışmayı bir hakem heyeti takip edecektir. Hakem heyeti, gerekli gördüğü koşullarda, yarışmacıların sağlığı ve güvenliğini gözeterek takımları  yarış dışı bırakabilirler.
 • Kural ihlallerinde ceza puanı uygulanacaktır.
 • Acil bir durumda, diğer yarışmacılara yardım etmeyen, görevlilerin uyarılarını dikkate almayan takımlar diskalifiye edilirler.
 • Organizasyon, kurallarda değişiklik yapma hakkına sahiptir. Değişiklikler yarışma öncesinde yapılacak olan teknik toplantıda duyurulacaktır.

YARIŞMACILARIN BULUNDURMASI ZORUNLU MALZEMELER

macerada 12 350x467

 • Bisiklet, bisiklet kaskı
 • Mayo, yüzme şortu, bikini
 • Yüzücü gözlüğü
 • Koşu ayakkabısı
 • Spor kıyafetleri
 • Kendine yetecek kadar su (en az 1 Lt.), atıştırmalık gıda
 • Her bir takım için bir adet ilkyardım çantası
 • Düdük
 • Bataryası tam doldurulmuş, su geçirmez kılıf içerisinde cep telefonu
 • Sırt çantası
 • Pusula
 • Kamp Bardağı

ÖNERİLEN MALZEMELER

 • Güneş kremi
 • Güneş gözlüğü
 • Su geçirmez harita kılıfı
 • Reflektif kıyafet
 • Yağmurluk
 • Kol saati
 • Yarışma öncesi kamp için uyku tulumu, mat, çadır

triatlon 4Adalar, İstanbul’a keyifli bir deniz yolculuğuyla sadece yarım saatlik mesafede bulunan, gerek doğası gerekse de kültürel mirasıyla huzur dolu mekânlardır. İstanbul’un keşmekeşinden ve kaosundan bunalan insanların rahatlama biraz da olsa huzur bulma mekânlarıdır.

Adalar aynı zamanda doğada vakit geçirmeyi seven, sporcu olsun olmasın, herkese çok özel bir alternatif olarak yanı başımızda duruyor.

Bizler de bu yarışma vasıtasıyla İstanbullulara adaları yeniden tanıtmak, gerek doğa sporları için gerekse de sadece keyifli zaman geçirmek için yanı başımızdaki alternatif olduğunu bir kez daha göstermek amacındayız. Yüzme, koşu, bisiklet, treking, oryantiring, yelken, kano ve daha birçok doğa sporunu aynı mekânlarda yapabilir ve aynı zamanda adanın insanları ve mimarisiyle o eşsiz havasını ciğerlerinize çekerek, yemeğinizi yiyip, çayınızı içebilirsiniz.

ORGANİZASYON

MacerAda, Adalar Turizm Geliştirme Merkezi çatısı altında Adalar Belediyesi, Adalar Kent Konseyi, Adalar Vakfı, Heybeliada Gonüllüleri Derneği, Heybeliada Su Sporları Kulübü tarafından, Adalar’daki su sporları kulüpleri (Buyukada Deniz Kulübü, Adalar Su Sporları Kulübü (ASSK), Burgaz Deniz Kulübü, Kınalıada Su Sporları Kulübü, Yıldırım Spor Kulübü) ve Kızılay Adalar Şubesi işbirliğiyle düzenlenmektedir.

 

ORTAKLIĞI İLE

adatgm adalar vakfi hgd
adalar belediyesi adalar kent konseyi hssk

 

İŞBİRLİĞİ İLE

bdk assk ysk kizilay

 

ORGANİZASYONU İLE

Dağ Keçisi

İstanbul Orienteering Grubu

 

 Dağ Keçisi iog  

 

SPONSORLAR

Salcano

Maltepe Park

Loyka Productions

salcano maltepe park 300x loyka

Magma

Adalar Rotary Kulübü

 

magma 2015  adalar rotary 300x  

 

 

 

     

macerada harita 20150213

macerada 15 350x263İki ada arasında yüzme ile start alacak yarışmacılar ardından bisiklet sonra da oryantiring ile “Finish” çizgisine ulaşmaya çalışacaklar. Yarışmacılar akış içerisinde belirli kontrol noktalarından (“Check Point” - CP) geçmek zorunda olacaklar. Bu CP’lerin bazılarında eksta puan sağlayan etapları tercihen yerine getirebilirler. İp inişi, tırmanma ve bazı küçük oyunlar bu etapları oluşturacaktır.

Bu etapların bazıları Lefter, Reşat Nuri Güntekin, Nurullah Ataç gibi Adalar’da iz bırakmış isimlere ithaf edilmektetir

 • Yarışma güzergahı kontrol noktalarıyla (CP) belirlenmiştir. CP’lere uğramak zorunludur.
 • Parkur detayları ve CP’ler yarışma öncesinde yarışmacılara dosya halinde verilecektir.
 • Yarışma organizasyonu, gerektiğinde parkurlarda değişiklik yapma veya iptal etme hakkına sahiptir. İptal veya değişiklik yarışmacılara bildirilecektir.

macerada 05 770x300

Adalar macera yarışı üç ayaktan oluşacaktır:

Yüzme: İki ada arasında yaklaşık 900 metrelik bir parkurdur.

Bisiklet: Karaya çıkan yarışmacılarımız burada kendilerini bekleyen ayakkabı vs. malzemelerini alacak ve belli bir mesafedeki bisikletlerine ulaşacaklardır. Bisiklet parkuru 13 -15 km arası bir uzunlukta ve en az %60’ı toprak yolda koşulacaktır. Bisiklet ayağında CP’lere uğramaları gerekir ve eğer tercih ederlerse bu CP’ler üzerindeki ekstra etapları yapabilirler.

Oryantiring: Yarışmacılar, hazırlanan uygun bir alanda bisikletlerini teslim edecek ve oryantiring malzemelerini (harita, pusula) alarak son etaba geçeceklerdir. Daha önceden yerleştirilmiş oryantiring bayraklarını bulacaklar ve üzerlerindeki işaretleri alacaklar. Yine bu esnada özel etapları yapabilirler. Oryantiring etabının bir bölümünün özellikle de son bölümünün ada yerleşimi içerisinde olmasını öngörüyoruz. Böylece hem yerel halk hem adayı ziyarete gelenler yarışmanın finalini izleme ve yarışma havasına ortak olma şansı bulacaklardır. Bu son teabın uzunluğu 8-12 km arasındadır.

Yarışın saat 09.00’da başlayıp 15.00’de bitmesi öngörülmektedir.

Puanlama, konulan hedeflere göre saptanan puanlar, bonus puanları ve süre ile ilişkili olarak, bilgisayar ortamında  yapılmaktadır.

macerada 17 770x263

macerada 08 350x467MACERA YARIŞI NEDİR?

Macera yarışı, farklı spor disiplinlerinin aynı yarış içerisinde toplandığı, doğal ortamlarda koşulan, kuralların, koşullara göre değişebildiği ve yarışçıların asıl amaçlarının öncelikle eğlenmek olduğu özgün bir yarıştır.

Genellikle farklı branşlardaki doğa sporcuları ilgi gösterse de gelinen aşamada kendi sporcularını da yaratmıştır. Dağcılık, oryantiring, bisiklet, atletizm vs branşlarındaki sporcular hem kendilerini sınamak, hem başka branşlarda da aktivitede bulunmak ve asıl olarak bir macera yaşamak ve keyif almak için bu yarışmalara katılırlar. Macera yarışları, kondisyon, güç, dayanıklılık, motivasyon gibi unsurların yanında planlama, strateji, takım olma gibi sosyal yetileri de gerektirmektedir. Esas olan başkasıyla değil doğayla ve kendi sınırlarınla yarışmaktır.

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Adalararası MacerAda Yarışları'ndan haberdar olmak için e-bültenimize abone olabilirsiniz...

2015 SPONSORLARI

salcano 240x

magma 240x

maltepe park 240x

adalar rotary 240x

2019 SPONSORLARI

magma 240x

islands rotary 240x